Ekonomi

Kore Merkez Bankası enflasyon stratejisinde temkinli olma sinyali verdi

Kore Merkez Bankası (BOK), ABD’nin olası faiz indirimleri ve yurtiçi konut piyasası ile hane halkı borç seviyelerindeki belirsizlikler de dahil olmak üzere devam eden ekonomik risklere dikkat çekerek para politikasını ayarlarken dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.

Perşembe günü yayınlanan üç aylık para politikası raporunda BOK, politika kredibilitesini korumanın ve finansal piyasaları olumsuz etkileyebilecek erken değişikliklerden kaçınmanın önemini vurguladı.

Merkez Bankası, ABD para politikasındaki bir değişikliğin dezenflasyon ve kaldıraç azaltma sürecini yavaşlatabileceğine işaret ederken, Güney Kore’nin kendi para politikası üzerindeki döviz baskısını da hafifletebileceğini belirtti. BOK, konut fiyatları ve hane halkı borcuna ilişkin mevcut belirsizlik düzeyini “çok yüksek” olarak nitelendirdi.

Ayrıca BOK, finansal kuruluşların denizaşırı ticari emlak piyasalarındaki yatırımlarına ilişkin endişelere dikkat çekti. Merkez Bankası bu yatırımların sistemik bir soruna dönüşme riskini düşük olarak değerlendirirken, daha dikkatli bir izleme gerekliliğinin altını çizdi.

Şubat ayındaki son faiz kararı toplantısında, BOK kurul üyelerinin çoğu para politikasını değiştirmek için erken olduğu sonucuna vardı. Sonuç olarak, faiz oranlarını son 15 yılın en yüksek seviyesinde tutmaya karar verdiler. Bu karar hafta başında toplantı tutanaklarının açıklanmasıyla kamuoyuna duyuruldu.

BOK’un temkinli duruşu, karmaşık bir küresel finansal ortamda enflasyonu yönetmek ve ekonomik büyümeyi desteklemek arasındaki hassas dengeyi yansıtıyor. Merkez bankası, Güney Kore ekonomisinin istikrarını ve sağlığını sağlamak için ekonomik göstergeleri ve riskleri yakından izliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-dereli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu