Ekonomi

Trabzon’da coğrafi işaretli “Arsin Foşa fındığı” hasadı başladı

Trabzon’un Arsin ilçesinde yetişen coğrafi işaret tescilli “Arsin Foşa fındığı” hasadının başlaması nedeniyle tören düzenlendi.

Vali İsmail Ustaoğlu, Yeşilköy Şehit Haydar Arslan İlkokul-Ortaokulunda düzenlenen törende herkesin hayatında ayrı bir yeri olan fındık hasadı sezonunun bugün başladığını söyledi.

Fındık üreticisi bir ailenin çocuğu olduğunu anlatan Ustaoğlu, Arsin’de yetişen Foşa fındığının coğrafi işaret ve kalitesine, bölge ve ülke için değerine dikkat çekti.

Fındığın yüzde 100 yerli ve milli olduğunun altını çizen Ustaoğlu, “Son dönemde fındık ihracatı da 2,5 milyar dolara ulaştı. Fındık 500 bini aşkın ailenin, 16 ilde, 130 ailenin geçim kaynağı. Yüzde 70 üretimle dünyada birinci sıradayız.” söz konusu.

Vali Kararnamesi ile Balıkesir’e atandığını hatırlatan Vali Ustaoğlu, “5 yıldır görev yaptığım tarih ve kültür kentinden önümüzdeki günlerde ayrılacağım. En uzun görev yaptığım yer Trabzon oldu. Meslek hayatımda başka biri olarak ayrılmayı umuyorum. Bu da benim için ayrı bir gurur ve onur kaynağı.” dedi.

AK Parti Trabzon Milletvekili Vehbi Koç, fındığın bölgenin en değerli sanat eserlerinden biri olduğunu vurgulayarak, fındıkta yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması için siyasetçi, çiftçi ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte çalışması gerektiğini vurguladı.

Arsin Belediye Başkanı Muhammet Sait Gürsoy, etkinliği Trabzon Ticaret Borsası (TTB) ve Arsin Ziraat Odası işbirliğiyle düzenlediklerini belirtti.

Etkinliğin yapıldığı mahallenin adının Foşa olduğuna işaret eden Gürsoy, “Fındık bizim yaşam biçimimiz. Fındıktan elde ettikleri gelire göre mal alacaklar kendilerini ayarlayacaklar.Biz fındıkta doğduk toktuk.” sözünü kullandı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Saymanı ve Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu ile TTB Başkanı Eyyüp Ergan’ın da konuşma yaptığı program, tören alanının yanındaki fındık bahçesinde hasatla devam etti.

Atma türkülerinin söylendiği ve halk oyunları gruplarının sahne aldığı etkinlik, fotoğraf kabini ziyaretiyle sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu